S-a stabilit și ultima echipă din Serie A calificată în Liga Campionilor

Charles De Ketelaere (centru) sărbătorește marcarea primului gol al Atalantei
Charles De Ketelaere (centru) sărbătorește marcarea primului gol al AtalanteiAFP
Atalanta și-a asigurat calificarea în sezonul viitor în UEFA Champions League cu o victorie cu 2-0 în deplasarea de la Lecce, obținând al cincelea succes consecutiv în Serie A.

În condițiile în care oaspeții au făcut mai multe schimbări după înfrângerea din Coppa Italia de la mijlocul săptămânii, Lecce a fost cea care a avut prima ocazie majoră, când Roberto Piccoli, împrumutat de Atalanta, a avut șansa de a înscrie împotriva echipei-mamă, dar i-a lipsit concentrarea în fața porții și nu a reușit să fructifice.

Repriza a fost una antrenantă de la un capăt la altul, însă a lipsit calitatea în ultima treime. Davide Zappacosta a fost cel mai aproape de a deschide scorul pentru echipa oaspete chiar înainte de pauză, când a prins un șut de la marginea careului, însă mingea a șters exteriorul barei.

Lecce a crezut că a dat lovitura de grație în prelungirile primei reprize, când Patrick Dorgu a scăpat spre poartă și l-a învins pe Juan Musso, dar fanionul ridicat a însemnat că echipele au intrat la cabine la egalitate.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by StatsPerform

Vizitatorii au făcut două schimbări după pauză, iar acestea au dat roade aproape instantaneu, Charles De Ketelaere având un impact imediat când a marcat pentru 1-0.

Atalanta și-a dublat apoi rapid avantajul când Falcone nu a reușit să se conecteze la o centrare, lovindu-l pe Gianluca Scamacca înainte ca mingea să intre încet în plasă.

Lecce era deja sigură de locul său în Serie A înainte de startul meciului de astăzi și rămâne pe poziția a 13-a.

În ceea ce o privește pe Atalanta, aceasta rămâne pe locul cinci, dar acum se află la un punct în spatele lui Juventus și Bologna, cu două meciuri rămase de jucat.

Flashscore Omul meciului: Aleksei Miranchuk (Atalanta)