PL: Coșmar pentru Potter la revenirea în Brighton; Spurs întoarce de la 0-2 și câștigă în prelungiriProfimedia
Revenirea lui Graham Potter la Brighton s-a transformat într-un vis urât. El a pierdut cu 4-1, prima sa înfrângere de când a preluat conducerea lui Chelsea. Tottenham a obținut o victorie uluitoare cu 3-2 pe terenul celor de la Bournemouth, după ce a fost condusă cu două goluri, Rodrigo Bentancur marcând golul unei reveniri senzaționale pe coasta de sud.

Potter a părăsit Brighton pentru a-i succede lui Thomas Tuchel, antrenorul demis luna trecută de la conducerea lui Chelsea. El a revenit pe coasta de sud pentru a-și înfrunta foștii elevi pentru prima dată, având în spate o serie de nouă meciuri fără înfrângere în toate competițiile la noul său club.

Gazdele au avut, însă, un început fulminant pe Amex Stadium împotriva unei echipe dezorientate a lui Potter și au trecut în avantaj încă din minutul cinci prin golul lui Leandro Trossard.

Brighton a continuat să atace și pe fondul unei presiuni în creștere a reușit să puncteze pentru a doua oară după ce Ruben Loftus-Cheek a deviat un corner în propria poartă. Un alt autogol, al lui Trevoh Chalobah, a dus scorul la 3-0 pentru Brighton cu trei minute înainte de pauză.

Chelsea a început bine a doua reprinză și a revenit în joc după trei minute de la reluare prin lovitura de cap a lui Kai Havertz, prea puțin, însă, pentru a inspira o revenire.

Golul patru marcat în minutele de final de Pascal Gross a încununat o după-amiază frumoasă pentru succesorul lui Potter, Roberto De Zerbi. Prima victorie din mandatul său i-a dus pe 'Pescăruși' pe locul șapte în clasament, în timp ce Chelsea rămâne pe locul cinci, la opt puncte în spatele liderului Manchester City.

Revenire spectaculoasă a lui Tottenham

Trupa lui Antonio Conte a fost la un pas de a treia înfrângere consecutivă în Premier League după dubla reușită de Kieffer Moore pentru Bournemouth, dar golurile din repriza a doua reușite de Ryan Sessegnon, Ben Davies și Bentancur au menținut echipa pe locul trei.

Cu un ochi la meciul decisiv din Liga Campionilor de săptămâna viitoare, în deplasare la Olimpique Marseille, managerul lui Tottenham a făcut mai multe schimbări în echipă, iar Bournemouth a profitat din plin.

Moore a finalizat o acțiune cursivă în minutul 22, când a trimis un șut pe jos pe lângă Hugo Lloris, după o minge pasată de Marcus Tavernier din banda dreaptă.

Moore a recidivat la scurt timp după pauză, cu o lovitură de cap din centrarea lui Adam Smith.

Sessegnon era pe punctul de a fi înlocuit când a apărut surprinzător la finalizare în minutul 57, iar Davies a trimis cu capul în poartă din corner în minutul 73.

Tottenham a dominat finalul partidei și a fost recompensată în prelungiri când Bentancur, intrat pe teren în locul lui Bissouma, a reluat în plasă după un corner pe care defensiva lui Bournemouth nu l-a putut respinge.

Tottenham a rămas pe locul trei, cu 26 de puncte în 13 meciuri, în timp ce Bournemouth are 13 puncte și ocupă poziția a 14-a.

Newcastle își consolidează poziția în top patru

Atacantul lui Newcastle United, Callum Wilson, a marcat de două ori, iar Miguel Almiron a înscris un gol senzațional în repriza a doua, în victoria obținută de 'Coțofene' pe St James' Park, 4-0 împotriva lui Aston Villa

După-amiaza lui Villa a început nefericit. Portarul Emiliano Martinez a fost lovit la cap de genunchiul coechipierului Tyrone Mings în minutul 18 și a trebuit să fie înlocuit de Robin Olsen 17 minute mai târziu.

Olsen a reușit o paradă bună când l-a împiedicat pe Almiron să deschidă scorul, dar nu a mai putut face nimic la penaltyul exacutat de Callum Wilson, după un fault făcut în careu de Ashley Young în minutele de prelungire ale primei reprize.

Cu managerul englez Gareth Southgate privind din tribune, Wilson a marcat cu capul după un corner scurt executat excelent în minutul 56, iar trei minute mai târziu Joelinton a mai adăugat încă un gol pe tabelă, reluând în plasă șutul respins al aceluiași Wilson.

Paraguayanul Almiron a dus scorul la 4-0 în minutul 67, driblând scurt de două ori înainte de a șuta cu efect la bara a doua.

Newcastle a reușit o victorie categorică și a rămas pe locul patru în clasament cu 24 de puncte din 13 meciuri, în timp ce Villa ocupă locul 15 cu 12 puncte.

În celelalte partide ale rundei desfășurate până la această oră, Crystal Palace a învins cu 1-0 pe Southampton prin golul reușit de Edouard, Brentford și Wolverhampton au terminat la egalitate 1-1, iar Manchester City a revenit pe primul loc în clasament, cel puțin până la meciul lui Arsenal, după victoria cu 1-0 pe terenul lui Leicester