Carlos Alcaraz câștigă pentru al doilea an consecutiv turneul ATP Madrid

Carlos Alcaraz l-a învins în finala de la Madrid pe jucătorul german Jan-Lennard Struff (locul 65 ATP) cu 6-4, 3-6, 6-3AFP
Trofeul rămâne în posesia spaniolului, după victoria spectaculoasă în trei seturi obținută în fața jucătorului german Jan-Lennard Struff.

Statistici Carlos Alcaraz - Jan-Lennard Struff

Carlos Alcaraz (locul 2 ATP) și-a adjudecat cel de-al doilea titlu consecutiv al turneului de la Madrid, după ce l-a învins pe jucătorul german Jan-Lennard Struff (locul 65 ATP) cu 6-4, 3-6, 6-3.

Ibericul care a împlinit vârsta de 20 de ani în urmă cu două zile și-a trecut în cont cel de-al patrulea trofeu Masters 1000 din carieră, la capătul unui meci care a durat două ore și 27 de minute.

Cele mai spectaculoase momente din timpul finalei de la Madrid
Flashscore/ATP

Setul I nu a început prea bine pentru Struff, care a pierdut primul game, deși se afla la serviciu. Jucătorul german a revenit și a jucat de la egal la egal până la scorul de 3-3. De la acel moment, Alcaraz a mai reușit un break și s-a impus în cele din urmă cu 6-4.

Setul secund i-a aparținut însă neamțului, care a câștigat toate game-urile în care s-a aflat la serviciu și a reușit chiar și un break la primul serviciu al ibericului.

Deși a dat semne de revenire, Struff nu a mai putut face față unui stil energic arătat de Alcaraz în setul decisiv. Spaniolul câștigă astfel ”acasă” cel de-al doilea trofeu consecutiv ATP Madrid și al patrulea turneu Masters 1000 din carieră.

În tribune s-au aflat Figo și Raul, foști jucători legendari ai lui Real Madrid.