Sabalenka își ia revanșa în fața lui Swiatek și câștigă finala Madrid Open

Aryna Sabalenka din Belarus sărbătorește cu trofeul Madrid Open
Aryna Sabalenka din Belarus sărbătorește cu trofeul Madrid OpenAFP
Aryna Sabalenka, numărul doi mondial, a făcut un joc superb în atac și a învins-o pe Iga Swiatek cu 6-3, 3-6, 6-3, câștigând sâmbătă pentru a doua oară Madrid Open.

Bielorusa și-a luat astfel revanșa pentru înfrângerea suferită în fața rivalei sale poloneze în finala de la Stuttgart, în urmă cu două săptămâni, cu un triumf emoționant, punând capăt seriei de nouă victorii consecutive a lui Swiatek, înainte de apărarea titlului de la Roland Garros.

De două ori câștigătoare la Roland Garros, Swiatek a revenit în meci după un start exploziv al Sabalenkăi, dar a doua favorită a revenit puternic în setul al treilea pentru a câștiga prima finală WTA 1000 din 2014 încoace în care au jucat primele două jucătoare din clasamentul WTA.

Sabalenka a obținut cel de-al 13-lea titlu din carieră și doar al doilea pe zgură în două ore și 25 de minute, reușind victoria la a patra minge de meci cu un forehand câștigător în cross.

Cele mai importante momente din meciul Swiatek - Sabalenka
Flashscore

"Sunt pur și simplu super fericită cu această victorie, mai ales împotriva Igăi pe zgură, întotdeauna sunt meciuri dificile împotriva ei", a declarat Sabalenka.

Campioana de la Australian Open a început cu mare intensitate la serviciu și forehand, având un plus de forță datorită altitudinii - Madrid este a doua cea mai înaltă capitală europeană.

Sabalenka a obținut două mingi de break, dar a căutat cu prea multă insistență o lovitură câștigătoare pentru a o transforma, iar Swiatek a rezistat pentru 3-3.

A făcut același lucru la următorul serviciu al lui Swiatek, dar de data aceasta a obținut break-ul pentru un avantaj de 5-3, când principala favorită a trimis un rever lung.

Învingătoarea din 2021 de la Madrid a consolidat pentru a câștiga primul ei set împotriva lui Swiatek pe zgură, după ce a pierdut în seturi directe cele trei confruntări anterioare pe zgură.

Interviul de după meci al lui Sabalenka
Flashscore

'Nu este distractiv la 1 dimineața'

Swiatek, care nu a reușit să obțină nicio minge de break în primul set față de cele patru ale Sabalenkăi, a transformat-o pe prima pentru un avantaj de 2-0 în setul al doilea, când adversara sa a trimis un retur în fileu.

Aryna Sabalenka din Belarus sărbătorește după ce a învins-o pe poloneza Iga SwiatekAFP

Swiatek și-a etalat jocul său defensiv excelent, făcând din nou break pentru 5-3 și a servit pentru a forța setul al treilea decisiv, câștigat în cele din urmă de bielorusă.

"Felicitări Aryna pentru un meci extraordinar, joci un tenis atât de intens și fiecare meci este o provocare, așa că felicitări, o meriți", a spus Swiatek.

Numărul unu mondial a adresat o înțepătură organizatorilor turneului pentru unele dintre nopțile târzii de săptămâna trecută, meciurile terminându-se în mod regulat la primele ore ale dimineții.

"Totuși, nu este distractiv să joci la 1 noaptea" , a adăugat ea. "Mă bucur oricum că am reușit să trec peste această experiență, să supraviețuiesc și să fiu în finală."

În finala masculină de duminică, favoritul local și numărul doi mondial, Carlos Alcaraz, își propune să își apere titlul împotriva lucky loserului german Jan-Lennard Struff.