Straniul caz al lui Auger-Aliassime. Canadianul, în finală la ATP Madrid fără să mai câștige set din optimi

Felix Auger-Aliassime la ATP Madrid
Felix Auger-Aliassime la ATP Madrid Profimedia
Felix Auger-Aliassime s-a calificat vineri seara în finala turneului Masters de la Madrid după ce adversarul său, Jiri Lehecka, a abandonat la scorul de 3-3 în primul set. Canadianul a ajuns în ultimul act în condițiile în care în 3 din ultimele 4 meciuri la Caja Magica, adversarii săi au abandonat înainte sau după începerea partidelor.

Cei doi erau la egalitate, 3-3, în primul set, când Lehecka a acuzat probleme la spate. A renunţat şi s-a retras după 33 de minute de joc, la scorul de 30-15, pe serviciul său.

Joi seara, cehul obținuse calificarea în careul de ași, după ce adversarul său din sferturi, rusul Daniil Medvedev, a fost el cel care s-a retras din cauza problemelor medicale.

La turneul de la Madrid au mai acuzat probleme medicale și Jannik Sinner și Carlos Alcaraz, primul retras din competiție, al doilea eliminat.

Auger-Aliassime va juca duminică finala contra rusului Andrey Rublev

Canadianul, drum liber spre finală

Felix Auger-Aliassime nu se aștepta să joace atât de puțin și să ajungă atât de departe la Madrid, dar un straniu șir de evenimente l-a dus direct în finală cu efort minim.

Trei din ultimii patru adversari ai săi nu au început sau nu au terminat jocul.

După primele două tururi, în care i-a depășit pe Nishioka și Mannarino, canadianul a terminat mai repede meciul din turul al treilea, care s-a încheiat cu scorul 6-1, 1-0, moment în care Jakub Mensik s-a retras din competiție.

În optimi, Auger-Aliassime a trecut în minimum de seturi de Casper Ruud, iar de atunci nu a mai câștigat niciun set până în finala competiției.

În sferturi, Aliassime, nr. 35 ATP, ar fi trebuit să se dueleze cu Jannik Sinner, însă italianul s-a retras din concurs cu 24 de ore înainte de acest meci, din cauza problemelor medicale la șold.

În semifinale, Auger-Aliassime a avut meci cu Jiri Lehecka, însă după doar 6 game-uri meciul s-a terminat în favoarea canadianului, după ce cehul s-a retras din cauza durerilor la spate.

Așadar, Auger-Aliassime s-a calificat în finală fără să mai câștige un set de la meciul din optimi.

"E o nebunie. Nu știu dacă i s-a mai întâmplat vreodată unui jucător. Este o situație ciudată în care te afli”.

Nu mi s-a întâmplat niciodată în cariera mea de până acum. Retrageri așa, una după alta. Nu-mi venea să cred ce se întâmplă când am văzut că i s-a blocat spatele. Îmi pare foarte rău pentru el”.

”Și eu m-am confruntat cu accidentări. Ne putem imagina cu toții cum e să ieși într-o seară ca asta sperând să câștigi și să treci mai departe. Să te lupți cu adversarul tău și să nu poți juca. Am multă empatie pentru Jiri”, a completat canadianul.

În urma rezultatului de vineri, Felix Auger-Aliassime a devenit al treilea canadian care ajunge în finala unui turneu ATP Masters 1000, după Milos Raonic și Denis Shapovalov, de când a fost introdus acest format, în 1990.

Auger-Aliassime este primul care reușește această performanță pe zgură.