Mark van Bommel pierde finala Cupei Belgiei cu Royal Antwerp în fața lui Royale Union

Golgeterul Machida a adus Cupa Belgiei la Royale Union
Golgeterul Machida a adus Cupa Belgiei la Royale UnionProfimedia
Royale Union SG a cucerit Cupa Belgiei. Echipa din Bruxelles s-a impus cu 1-0 în fața formației Royal Antwerp FC a antrenorului Mark van Bommel, pe Koning Boudewijn Stadion. Japonezul Koki Machida a fost la locul potrivit chiar înainte de pauză și a marcat unicul gol al finalei. În sezonul trecut, Antwerp a cucerit atât titlul național, cât și "Cupa Croky".

Union mai are încă șanse să câștige și campionatul în Belgia, chiar dacă în urmă cu ceva zile tot focusul a fost pe finala de Cupă.

Ca în multe astfel de partide, ocaziile reale au fost puține, acest lucru fiind văzut inclusiv în statistici: doar două șuturi pe poartă pe durata celor 90 de minute, ambele fiind trimise de Royale Union, una dintre încercări dovedindu-se a fi și cea câștigătoare.

Statistici
StatisticiFlashscore

Antwerp a reușit să înscrie în toate meciurile anterioare de cupă din acest sezon, dar a creat puține faze periculoase în finală.

Cea mai bună șansă a echipei lui van Bommel a avut loc cu zece minute înainte de final și a fost semnată de Jurgen Ekkelenkamp, care a pătruns inteligent în careu din flancul drept, însă nu a reușit să îl învingă pe portarul Anthony Moris.

La ultima fază, Cameron Puertas a avut șansa de a face 2-0 pentru Royale, însă a fost refuzat la rândul său de portarul Senne Lammens. În prelungiri, Mohamed Amoura a irosit și el o șansă.

În campionat, Antwerp este ultima în faza de play-off.

Union se află la trei puncte în spatele liderului Club Brugge KV, cu trei meciuri înainte de final.