Real Madrid și-a făcut treaba! Sărbătoarea titlului depinde acum de rezultatul Barcelonei

Brahim Diaz a deschis scorul cu o execuție superbă
Brahim Diaz a deschis scorul cu o execuție superbăAFP
Real Madrid s-a impus cu 3-0 în fața celor de la Cadiz și s-a desprins la 14 puncte în fruntea clasamentului.

Real Madrid - Cadiz 3-0

Carlo Ancelotti a decis să menajeze mai mulți titulari în vederea returului cu Bayern Munchen din semifinalele Ligii Campionilor, de miercurea viitoare.

În poartă, Thibaut Courtois, aflat la primul meci după mai bine de nouă luni de pauză, cauzată de probleme medicale, în timp ce Joselu, Arda Guler și Brahim Diaz s-au regăsit printre jucătorii de câmp ai Los Blancos și nu au dezamăgit, chiar dacă golul a întârziat să apară până la pauză, iar Cadiz a avut propriile momente de incisivitate.

Cu totul altfel au stat lucrurile în repriza secundă, când Brahim Diaz a deschis scorul cu o execuție de excepție, șutul său în diagonală din afara careului oprindu-se în vinclul porții lui Ledesma (51). Cu puțin timp înainte, Courtois avusese o intervenție senzațională care a menținut tabela intactă.

Jude Bellingham a fost trimis pe teren în minutul 65, iar englezul a reușit să dubleze avantajul gazdelor la prima atingere de balon, când a reluat simplu în plasă o pasă excelentă a lui Brahim Diaz.

Scorul final a fost stabilit de Joselu în minutul 90+4 cu o altă reluare simplă, de această dată dintr-un assist al lui Nacho.

S-a terminat 3-0, iar fiesta poate începe în capitala Spaniei cu o singură condiție: Barcelona să nu câștige pe terenul Gironei, într-un derby pentru locul al doilea.

Carlo Ancelotti a anunțat, însă, că jucătorii nu vor fi implicați în niciun fel de celebrări, chiar dacă titlul va fi câștigat sâmbătă seară, pentru că toată atenția trebuie îndreptată asupra returului cu Bayern.