Fosta echipă a lui Radu Drăgușin scapă de retrogradare. Genoa rămâne în Serie A după victoria cu Cagliari

Genoa sărbătorește victoria cu Cagliari
Genoa sărbătorește victoria cu CagliariProfimedia
Echipa Genoa şi-a asigurat menținerea în prima ligă a campionatului de fotbal al Italiei, după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-0, formația Cagliari, luni seara, în ultimul meci al etapei a 34-a din Serie A.

Genovezii au obținut victoria grație jucătorilor scandinavi din lotul său.

Norvegianul Morten Thorsby a deschis scorul după 17 minute de joc, iar danezul Morten Frendrup a majorat avantajul gazdelor zece minute mai târziu, în poarta lui Simone Scuffet (ex-CFR Cluj).

Rezultatul final a fost stabilit în repriza secundă de islandezul Albert Gudmundsson (63), care a marcat cu această ocazie al 14-lea său gol în actuala ediție a ligii italiene.

În urma acestui succes, primul pe teren propriu începând din 24 februarie, Genoa a acumulat 42 de puncte şi şi-a consolidat poziția a 12-a în clasament.

Cagliari a rămas în schimb pe locul 14, cu 32 de puncte, la doar trei lungimi de zona retrogradării.