Swiatek a învins-o fără probleme pe Sorana Cîrstea. Românca, OUT de la turneul din Madrid

Swiatek - Sorana Cîrstea 6-1, 6-1
Swiatek - Sorana Cîrstea 6-1, 6-1AFP
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă fără drept de apel de poloneza Iga Swiatek, liderul mondial, cu 6-1, 6-1, sâmbătă, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro.

Cîrstea (34 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 27, s-a înclinat după o oră şi 18 minute în fața polonezei (22 ani), finalistă la ediția de anul trecut a turneului din capitala Spaniei.

Swiatek a câştigat toate cele patru confruntări cu Cîrstea, pierzând un singur set. Primul meci direct a avut în 2022 în optimi la Australian Open, poloneza impunându-se cu 5-7, 6-3, 6-3. Swiatek a mai câştigat anul trecut în sferturi la Indian Wells, cu 6-2, 6-3, şi anul acesta în turul secund la Doha, cu 6-1, 6-1, scor identic cu cel de la Madrid.

Cîrstea rămâne cu un cec de 51.665 de euro şi 65 de puncte WTA în urma participării sale la Mutua Madrid Open.