Leicester obține promovarea în Premier League

Leicester - Southampton 5-0
Leicester - Southampton 5-0Profimedia
Leicester City a obținut matematic promovarea în Premier League, după ce echipa de pe locul doi, Leeds United, a fost învinsă cu 4-0 de Queens Park Rangers, iar aceștia și-au asigurat promovarea.

Leeds este la patru puncte în urma lui Leicester, cu un meci rămas de jucat, și are doar un punct avans față de Ipswich Town, care are două meciuri în plus.

A fost o primă repriză de vis pentru QPR, echipa londoneză marcând două goluri fără replică.

Mai întâi Ilias Chair a marcat cu un șut deviat din afara suprafeței, iar la jumătatea primei reprize, Lucas Andersen a marcat al doilea gol.

Leeds a încercat să crească presiunea în repriza secundă, dar fără prea mare efect.

Atacantul scoțian Lyndon Dykes și Sam Field au marcat amândoi cu capul din lovituri de departajare în repriza secundă pentru a completa victoria cu 4-0.

Managerul lui Leeds, Daniel Farke, a apelat la banca sa de rezerve pentru a încerca să influențeze jocul și unul dintre acești înlocuitori, atacantul Mateo Joseph, a fost aproape de gol.